Aktualności

06.03.2021

Stara fabryka pomp w Lesznie może poszczycić się ponad 150 latami burzliwej – choć zarazem emblematycznej dla podobnych obiektów w regionie – historii. Początkowa prosperity, upadek i stopniowe niszczenie, przechodzenie z rąk do rąk, w końcu ponowny rozkwit… opowieść o Starych Pompach to trochę jak opowieść o całym naszym kraju.  

W roku 1868 niemiecki przedsiębiorca, Philip Hannach, założył w Lesznie – czy raczej, jak pewnie powiedziałby Hannach, w Lissa – fabrykę o dość wąskiej specjalizacji: produkującą przemysłowe pompy. Hannach podszedł do swojego pomysłu z rozmachem i przez lata urządził fabrykę w taki sposób, że stała się najbardziej nowoczesnym (dziś pewnie powiedzielibyśmy: innowacyjnym) tego rodzaju obiektem w całym zaborze pruskim.

 

Okres prosperity trwał kilkadziesiąt lat. W roku 1923 Hannach, w wieku mocno już podeszłym, odsprzedał zakład – który wówczas już oficjalnie znajdował się na ziemiach polskich i nie w Lissa, tylko w Lesznie – Wincentemu Kraupe, doświadczonemu inżynierowi, który w tym czasie miał już za sobą pracę w zakładach przemysłowych w różnych miastach Polski.

 

W 1939, po wybuchu wojny, jako zakład strategiczny dla działań militarnych fabryka przeszła w ręce niemieckiego okupanta. Kraupemu udało się odzyskać swoją własność w 1945, ale nie zarządzał nią długo: już 5 lat później obiekt został upaństwowiony.

 

Kolejne lata to czas rozbudowy fabryki – i jednocześnie przeniesienia właściwego zakładu w inne miejsce, nieuchronnie związanego z pozostawieniem starych budynków samym sobie. Lata 80. wyznaczają w kalendarium leszczyńskiej fabryki pomp początek długiego okresu niszczenia i degradacji: okresu, który zakończył się dopiero niedawno.

 

Na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku fabryką zainteresował się Michał Biegajski, leszczyński działacz i przedsiębiorca z klarowną wizją: dać nowe życie starej fabryce pomp. I to właśnie teraz się dzieje! W miejscu dawnego zakładu produkcyjnego powstaną Lofty na Pompach: ekskluzywny kompleks biurowo-mieszkaniowy w industrialnym stylu. Budowa i rewitalizacja już ruszyły, a zakończenie pierwszego etapu inwestycji – nazwanego Loftami Słowackiego – planowane jest już na połowę 2022 roku.

 

Śledźcie nasze aktualności, by na bieżąco poznawać najnowszą historię Starych Pomp!

 

FILM JAK ZMIENI SIĘ STARA FABRYKA W LUKSUSOWE LOFTY NA POMPACH